ثبت برند و لوگو (علامت تجاری)

Financial Services – Five Ways to Start

برای انجام امور مربوط به ثبت برند و لوگو ( علامت تجاری ) معمولا متقاضیان ابهام‌هایی زیادی دارند. از نحوه ثبت برند تا شرکت‌های مربوطه، قوانین و شرایطی که برای ثبت علامت تجاری وجود دارد همگی موضوعاتی است که باید به دقت اطلاعات کافی در مورد آن به دست آورد.

ما به بررسی هزینه‌های مختلف ثبت برند انواع شرکت‌های حقیقی و حقوقی، سامانه‌های ثبت برند، ادارات مربوطه و همچنین مدارکی که برای انجام این امور نیاز دارید خواهیم پرداخت. برای دریافت مشاوره رایگان آنلاین هم می‌توانید با کارشناسان سامانه ثبت شرکتها در ارتباط باشید.

چرا باید برند مربوط به کسب و کار خود را ثبت کنیم؟

هر علامت تجاری نشان دهنده تولید محصول و یا ارائه خدماتی از سوی یک فرد یا یک شرکت حقوقی است. بنابراین برای اختصاصی سازی آن خدمات یا محصول و همچنین انحصار مالکیت آن باید ثبت برند صورت بگیرد. علاوه بر این ثبت برند برای معرفی یک شرکت، کالا‌های که تولید می‌کند و کیفیت آن اهمیت زیادی خواهد داشت.

یکی از مهم‌ترین مزایای ثبت برند امکان افزایش ارزش آن است. برای مثال بسیاری از برند‌های معروف در دنیا و حتی برند‌های مختلف در صنایع تولیدی در ایران دارای ارزش بسیار زیادی هستند. برند و لوگو شرکت اپل و یا برند یک تولید کننده مواد غذایی مانند پگاه گاها از ارزش تمامی تجهیزات تولیدی آن‌ها نیز بیشتر است. به همین دلیل امکان افزایش سرمایه و ارزش و توسعه شرکت هم اهمیت زیادی خواهد داشت.

اگر برند یا علامت تجاری مربوط به کسب و کار خود را ثبت نکنیم احتمالا با مشکلاتی مواجه خواهیم شد. اولا هر گونه حق انحصاری در مورد کالا یا خدمات خاص را از دست خواهیم داد. دیگر این که امکان بازاریابی و یا توسعه کسب و کار و رقابت آن با سایر شرکت‌های مربوطه وجود نخواهد داشت.

مراحل ثبت برند

افراد بسیار زیادی به دنبال راهی ساده برای ثبت برند خود با هزینه بسیار پایین هستند. به همین دلیل ساده‌ترین مراحل ثبت برند می‌گردند. برای ثبت یک برند ابتدا باید در مورد لوگو، نام تجاری، نام اختصاری و هزینه‌هایی که برای انجام آن نیاز است اطلاعات لازم را به دست آورید.

 • اولین مرحله اصلی در ثبت برند استعلام نام برند و لوگو است که می‌توانید از سامانه استعلام برند استفاده کنید.
 • مرحله دوم آپلود مدارک مورد نیاز برای ثبت علائم تجاری است که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد
 • در مرحله سوم باید منتظر نظر کارشناس در خصوص فقدان نام و یا لوگو مشابه باشید
 • در صورتی که هیچ مشکل قانونی برای ثبت وجود نداشته باشد می‌توانید می توانید با پرداخت هزینه اقدام به دریافت کد اظهارنامه کنید
 • ارجاع نهایی به کارشناس و پرداخت هزینه ثبت
 • انتشار آگهی در روزنامه رسمی

برای انجام تمامی مراحل فوق می‌توانید به سایت رسمی ثبت شرکتها مراجعه کنید. سامانه ثبت شرکتها به صورت حضوری، آنلاین و رایگان مشاوره لازم برای ثبت لوگو و علائم تجاری را به شما ارائه خواهد داد.

دقت داشته باشید که با توجه به وجه حقوقی شرکت‌ها شما برای ثبت انواع شرکت نیاز به طی کردن مراحل خاص و همچنین بارگذاری مدارک متفاوتی هستید. مراحل ثبت شرکت اینترنتی، مراحل ثبت شرکت خدماتی، مراحل ثبت شرکت با مسئولیت محدود، ثبت شرکت سهامی خاص و غیره نیاز به مدارک متفاوتی دارد به همین دلیل حتما با کارشناسان سامانه ثبت شرکتها به صورت رایگان مشورت کنید.

مدارک مورد نیاز برای ثبت برند و لوگو شرکت حقیقی

 1. بارگذاری و یا ارائه تصویر شناسنامه و کارت ملی متقاضی
 2. بارگذاری و یا ارائه جواز کسب
 3. برای ثبت برند لاتین نیاز به ارائه کارت بازرگانی خواهید بود
 4. ارائه گواهی امضاء دریافت شده از دفتر اسناد رسمی کشور
 5. تصویر برند و علامت تجاری

مدارک مورد نیاز برای ثبت برند و علامت تجاری شرکت‌های حقوقی

 • تصویر کارت ملی و شناسنامه مدیرعامل
 • آگهی تاسیس شرکت که باید شامل حوزه دقیق فعالیت‌های آن باشد
 • وکالتنامه
 • کارت بازرگانی ( در صورتی که عنوان لاتین باشد)

توجه کنید که برای ثبت شرکت نیاز به مدارک متفاوتی دارید که به صورت کامل در دیگر مقالات به آن پرداخته‌ایم.

هزینه ثبت برند و علامت تجاری

به طور کلی هزینه‌های مختلفی برای ثبت برند و علائم تجاری دریافت می‌شود. قیمت ثبت برند با توجه به نوع شرکت میزان طبقات و حتی سرعت ثبت گاها متفاوت است اما به طور میانگین هزینه زیادی برای ثبت برند، لوگو و علامت تجاری انجام نمی‌شود.

کارشناسان ما با توجه به تعرفه ثبت برند سال 1399 و همچنین اطلاعاتی که شما در اختیارشان قرار می دهید هزینه‌های ثبت را به صورت تفکیک شده مشخص خواهند کرد. به طور کلی هزینه‌هایی که شما باید بپردازید برای خدمات زیر خواهد بود.

 • هزینه مربوط به اظهار نامه و استعلام
 • هزینه ثبت برند
 • هزینه آگهی ثبت برند
 • هزینه درج آگهی ثبت برند در روزنامه رسمی

در صورتی که قصد تمدید و یا انتقال برند را داشته باشید هزینه کمتری خواهید داشت و برای اطلاع دقیق از آن می‌توانید به صورت آنلاین با کارشناسان ما در تماس باشید. نکته مهم اینکه هزینه ثبت برند و لوگو شرکت‌های حقیقی و حقوقی کمی متفاوت است و معمولا شرکت‌های حقوقی باید هزینه بیشتری پرداخت کنند.

مدت زمان لازم برای ثبت برند

برای انجام امور مربوط به ثبت برند و لوگو حداقل به 45 روز زمان نیاز خواهید داشت. این مدت زمان شامل مراحل استعلام، ارائه نظر کارشناس، امور مربوط به درج آگهی در روزنامه رسمی و غیره خواهد بود. بسیاری از افراد به دنبال ثبت برند فوری هستند که در صورت داشتن مدارک کامل و عدم نقص در نام و لوگو می‌توان در کمترین زمان ممکن اقدام به ثبت آن برند نمود.

مشاوره آنلاین ثبت برند

برای ثبت نام تجاری و لوگو نیاز ضروری به مشاوران ثبت خواهید داشت. بهترین راه استفاده از خدمات آنلاین و رایگان، کارشناسان ما است. در صورت نیاز به ارائه مدارک نیز می‌توانید از قسمت ثبت برند یا ثبت شرکت به سامانه ثبت شرکتها مراجعه بفرمائید.