انتخاب نام برای ثبت شرکت

نام های پیشنهادی برای ثبت شرکت

در فرآیند راه اندازی یک کسب و کار یکی از مهمترین مراحل، انتخاب نام یک شرکت است. انتخاب یک نام درست می تواند حتی سرنوشت شرکت شما را تحت تاثیر قرار بدهد. بخاطر داشته باشید که این نام قرار است بخش مهمی از فعالیت های برندسازی و اهداف تبلیغاتی شما باشد.

در این مقاله قصد داریم چند توصیه و پیشنهاد برای انتخاب نامی مناسب و شکیل برای شرکت شما ارائه نماییم که هم بازتاب دهنده فعالیت های شما باشد و هم به خوبی در ذهن مشتریان بالقوه شما ماندگار شود .

در انتخاب نام شرکت، عجله نکنید

در انتخاب نام مناسب برای شرکت خود عجله نکنید. احتمالا در پروسه انتخاب نام از هر طرفی پیشنهادی به شما ارائه می شود که شما را دچار سردرگمی می کند. درس اول این است که خونسردی خود را حفظ کنید و برای انتخاب نام شرکت عجله نکنید. زیرا اگر با دقت نام شرکت خود را انتخاب نکنید، دیر یا زود باید اقدام به تعویض نام شرکت کنید که نه تنها فرآیندی زمانبری است، بلکه می تواند به برند شما لطمه وارد کند.

نامی متناسب با فعالیت شرکتتان انتخاب کنید

وقتی می خواهید نامی برای شرکت خود انتخاب کنید مهم است که بدانید این نام باید تا جایی که ممکن است فعالیت های شرکت شما را منعکس کند. مثلا بکار بستن کلمه مزه در نام یک برند و محصول غذایی در همان نگاه اول می تواند مخاطب شما را متوجه فعالیت شرکت شما بکند.

اهمیت دانستن قوانین

همچون هر فرآیند قانونی و رسمی در یک کشور، انتخاب نام شرکت نیز تابع قوانینی است که باید از آن مطلع باشید. حتما قبل از انتخاب نام شرکت خود این قوانین را مطالعه کنید تا بعد از صرف زمان بسیار زیاد برای انتخاب اسم شرکت خود، مجبور به دوباره کاری نشوید.

مهمترین قوانین انتخاب اسم شرکت

در ادامه برخی از مهمترین این قوانین را برای شما عنوان خواهیم کرد:

  • نام شرکت باید ریشه فارسی داشته باشد و لاتین نباشد.
  • مطابق با شئونات اسلامی و عرف جمهوری اسلامی ایران باشد.
  • نباید نام شرکت شما قبلا ثبت شده باشد. حداقل دو کلمه از نام پیشنهادی شما باید با نام هایی که قبلا ثبت شده است متفاوت باشد. برای اطمینان از این موضوع شما می توانید به یکی از دو سامانه http://www.ilenc.ir و یا http://rrk.ir مراجعه نمایید.

  • استفاده از اسامی شخصیت های معروف مانند شعرا، نویسندگان، دانشمندان ممنوع است.
  • استفاده از عناوینی مانند ایثارگران و شهدا خودداری کنید. این اسامی تحت نظارت سازمان بنیاد شهید و امور ایثارگران جمهوری اسلامی ایران است.
  • استفاده از حروف اول بعضی کلمات لاتین مثل ام آر آی ممنوع است.
  • اگر می خواهید در نام شرکتتان از اعداد استفاده کنید باید آن را به صورت حروف در آورید. مثلا به جای استفاده از “3” در نام شرکت خود، از عبارت “سه” استفاده کنید.
  • بعضی عبارات و نام ها مانند ملی، ایران و “نظام نباید به عنوان اسامی مضاف در نام شرکت استفاده شود.
  • استفاده از عبارت “شرکا” در نام شرکت ممنوع است.
  • نام شرکت شما باید حداقل سه سیلابی باشد، اما در مواقع خاص ممکن است با نام های خاص دو سیلابی که قبلا از آن استفاده نشده است نیز موافقت شود.

همچنین توصیه می شود قبل از انتخاب نام شرکت سری هم به مواد 117،141،162،184 قانون تجارت بزنید.

5 نام انتخاب کنید

به انتخاب یک اسم کفایت نکنید. شما در هنگام ثبت شرکت باید 5 نام پیشنهادی ارائه دهید تا از میان آنها یک نام انتخاب شود. اگر تمایل به انتخاب یک نام دو سیلابی دارید، با توجه به اینکه معمولا شانس کمی برای پذیرش آن دارید، می توانید یکی از نام های پیشنهادی خود را دو سیلابی انتخاب کنید.

فراموش نکنید حداقل یکی از کلمات و سیلاب های هر یک از این  نام های انتخابی شما باید خاص و غیر عام باشند. این  کلمات به هیچ وجه نباید پر تکرار باشند و ترکیب آنها نیز نباید  قبلا به عنوان نام هیچ شرکتی ثبت شده باشد.

کسب مجوز در صورت نیاز

استفاده از بعضی از اسامی به عنوان یکی از سیلاب های نام شرکت شما نیاز به اخذ مجوز دارد. مثلا اگر بخواهید کلمه ای بومی و محلی را در نام شرکت خود بکار ببرید باید این کار با استفاده از مجوز و تاییدیه فرمانداری، شورای شهر یا بخشداری باشد. همچنین برای استفاده از نام ائمه و نام های متبرکه، باید مجوزهای لازم اخذ شود.

نام شرکت شما نباید شما را محدود کند

نامی انتخاب نکنید که فعالیت های آینده شما را محدود به مکان یا موقعیتی خاص کند. همیشه در انتخاب نام شرکت خود نگاهی به آینده و اهدافتان داشته باشید. مثلا در اسم شرکت خود نام شهر خاصی را قرار ندهید. چون ممکن است این ابهام را در دیگران ایجاد کند که شما فقط در همان منطقه جغرافیایی فعالیت می کنید و بنابراین از کنار نام شما به راحتی عبور کنند.

انتخاب نام های خوش آوا با تلفظ ساده اما غیر معمولی

نامی که برای شرکت خود انتخاب می کنید باید به راحتی تلفظ شود. عبارات پیچیده و یا کلماتی که تلفظ آن ها سخت است، به ماندگاری نام شرکت شما ضربه می زند. توصیه می کنم از حروفی که خوش آوا هستند استفاده کنید. استفاده از نام های خوش آوا که انرژی مثبتی دارند می تواند علاوه بر ماندگاری در ذهن، احساس شوق را به مخاطب شما منتقل کند. اما منظور این نیست که این نام خیلی معمولی باشد، اتفاقا هنر شما این است که نامی انتخاب کنید که در حین سادگی تلفظ، یک نام غیر معمولی نیز باشد تا بتواند به خوبی در ذهن انسان، برجسته تر از سایر نام ها باشد.

آنچه در این مقاله آورده شده است، توصیه هایی است که بر اساس سالها تجربه بدست آمده است. امیدوارم ارائه آن کمک شایانی در انتخاب نام مناسب برای شرکت شما، کرده باشد.